עיצוב כסאות בר בחלל המגורים – טוויסט בעיצוב הבית
טיפ מאת יעקב טוינה ריהוט כפרי

כסאות בר נוחים לדלפק במטבח

כסאות בר עם משענת

שמתם לב שכמעט בכל דירה, חלל המגורים הראשי כולל חלוקה החוזרת על עצמה ?

באופן מובן, בדירות הסטנדרטיות אין כמעט מקום לשינוי במבנה המסורתי אבל בהחלט קיים האלמנט הנוסף והלא שיגרתי שמקפיץ את כל הבית. הנה מספר טיפים לעיצוב כסאות בר בחלל המגורים בעזרת ריהוט משלים ופרטי עיצוב ליצירת מראה מדליק עם טוויסט בעיצוב הבית

הטיפים מתחלקים למספר מודלים בסיסיים בהתאם לשטח הפנוי העומד לרשותנו בעיצוב הבית:

סוגים של בר ודלפקים בחלל המגורים

א. אי גדול
הפורמט המוכר בבתים פרטיים או בדירות מרווחות הוא אותו אי במרכז החלל המכיל שטח אחסון לא מבוטל ומוקף בכסאות בר. האי נחשב ל'מרכז העניינים' של הבית, בו נערכת האינטראקציה המשפחתית החל מהקפה של הבוקר ועד הארוחות הגדולות. איים גדולים במטבח מיוצרים בדרך כלל מעץ מלא בעבודת נגרות לפי דרישת הלקוח. היתרון הגדול הוא מרחב המכיל מספר גדול יחסית של סועדים וכמובן ניצול החלק התחתון כחלל אחסון.
ב. דלפק חוצץ
בחללים קטנים יותר, היכן שהמטבח פתוח לסלון ואין מקום לבנייה של אי

כסאות בר עם משענת

כסא בר עם משענת נוחה

העומד בפני עצמו, ניתן לבנות דלפק החוצץ בין שני החללים. הדלפק מכיל משטח עליון

גבוה ורגליים המקובעות לרצפה. השטח התחתון ינוצל לטובת 'חנייה' של מספר כסאות בר, אחד מול השני.
ג. דלפק צמוד
בחללים קטנים במיוחד, כמו בדירות סטודנטים, במטבחים לא גדולים, ניתן יהיה לפגוש בדלפק עץ הצמוד לקיר. הדלפק יתאים לארוחות חפוזות מפאת שטחו המצומצם והכסאות יעמדו אל מול הקיר התומך.

סוגי כסאות בר

כסאות בר הם בעצם כסאות גבוהים המותאמים לגובהו של הבר הביתי, בד"כ תשעים או מאה סנטימטרים. בשל גובהם דורשים מבנה יציב הכולל חיזוקים ברגליים והינם החלק העיקרי בעיצוב של הבר או הדלפק, סוגי כסאות דלפק בר העיקריים:

א. כסאות בר עם משענת
מתאימים במיוחד לישיבה ממושכת סביב הדלפק ונוחים באותה מידה כמו כסאות אוכל רגילים. יתאימו במיוחד לעיצוב אי גדול ויהיו שימושיים ונוחים גם בסעודות ארוכות. ניתן להשיג במגוון רחב של משענות החל מגב תחתון ועד משענת חובקת כמו בדגם האיקס המוכר.

ב. כסאות שרפרף

כסאות בר בסגנון תעשייתי

כסאות בר מברזל יצוק

כסאות בר מעץ מלא בסגנון כפרי, או ממתכת מעודנת וצבועה הכוללים מבנה מעוצב של שרפרף, כלומר ללא משענת ומתאימים במיוחד לישיבה נוחה לפרקי זמן

קצרים. לכסאות מבנה גבוה, מעוצב ומחוזק, הינם נעימים למראה ומגיעים בגוונים מדליקים רבים. החיסרון היחיד הוא היעדר המשענת כך שיכולים פחות להתאים לגילאים מבוגרים או ישיבה ארוכה וממושכת. היתרון המשמעותי ביותר הוא העיצוב המדליק התורם למראה שמח ועליז סביב האי במטבח או הדלפק.
מומלץ לשלב מספר גוונים למראה עליז ואקלקטי סביב הבר.

ג. כסאות מברזל יצוק

כסאות בר בסגנון תעשייתי הכולל בסיס ברזל מחוספס למראה ומושבים מעץ

מלא. כמו בסעיף הקודם, אינם כוללים משענת ולכן פחות מתאימים לישיבה ארוכה אך מנגד נחשבים לפוטוגניים בצורה בלתי רגילה. עבור פתרון לדלפק צמוד הם בהחלט יעשו את העבודה.

ד. ספסלים לבר
בדיוק כמו כסאות בר ליחיד רק במידה המתאימה למספר סועדים. מיוצרים מעץ בדרך כלל וניתן להשיג בגוונים מיוחדים המושלמים כתוספת צבעונית בחלל המגורים או המטבח בבית. היתרון, מצוינים לילדים על שום מבנה גופם המאפשר ישיבה בצוותא. יתרון נוסף – מחיר זול יחסית בהשוואה למספר כסאות יחיד.

כסאות בר צבעוניים ממתכת

כסאות שרפרף ממתכת לבר

כשמדברים על עיצוב כסאות בר בחלל המגורים יש לקחת בחשבון התאמה של חומרים וצבעים בחלל המטבח על מנת שלא יראו כנטע זר.

ארונות ויטרינה למשקאות

ניתן למנף את קיומו של הבר במטבח או בסלון על ידי תוספת קטנה ומדליקה של ארון משקאות. בהתאם לכמות המשקאות בארסנל הביתי, בחרו ארון משקאות המכיל בקבוקים וציוד להכנת משקאות וקוקטילים. כך יקבל הבר צביון צעיר וסקסי בתוספת לא גדולה של השקעה. ארונות ויטרינה ידועים כמעולים לאחסון כוסות ובקבוקים בגלל שמירתם מפני אבק ולכלוך. ניתן לבחור בין ארון תצוגה קלאסי עם דלתות זכוכית לבין ארון משולב הכולל חלק תחתון סגור המושלם לאחסנה.

תאורה מיוחדת

להשלמת התמונה הכללית, ניתן להוסיף גוף תאורה היורד מהתקרה, עם אלומת אור מרוכזת על הדלפק או הבר. תאורה רכה ומיוחדת תסייע לתחום את הרחבה ולהפוך אותה למתחם עצמאי נוסף בחלל המגורים.
בהצלחה בעיצוב בר בחלל המגורים.